כללי

מהו הבאגר ומהם שימושיו?

מחפר שמורכב מזרוע חפירה, משטח ציר ומערכת הנעה יכול לשמש לעבודות חפירה שונות וגם לפרויקטים הנדסיים מיוחדים. במאמר הבא נרחיב על כך ונכיר את המאפיינים העיקריים של ציוד מכני הנדסי מן הסוג הזה

ציוד מכני הנדסי כולל בתוכו סוגים שונים של כלי רכב מיוחדים. מה שמיוחד בכלי הרכב ששייכים לקטגוריה של ציוד מכני הנדסי הוא האופן שבו הם מבצעים עבודות הנדסה אזרחית, החל מבנייה וסלילת כבישים ועד עבודות עפר, כרייה והריסה. עם זאת, גם בתוך הקטגוריה הספציפית של ציוד מכני הנדסי קיימים הבדלים בין הכלים וכדאי להכיר אותם.

באגר, שמכונה בעברית "מחפר", הוא למשל סוג של ציוד מכני הנדסי שהייעוד העיקרי שלו הוא לחפור תעלות ובורות. האופן שבו המחפר מבצע את העבודה שלו נשען על שימוש בזרוע תלת-מפרקית ועל התקנה של על גבי ציר מסתובב.

מבנה סטנדרטי של מחפרון

באגר נפוץ בעבודות חפירה כי הוא מתאים לפרויקטים גדולים וקטנים כאחד. אפשר למשל להשתמש בו בחפירת בורות בשטח עירוני, או להיעזר בו על מנת לחפור בורות קטנים – כמו בעת החלפת צינור מים בתשתית עירונית. חוץ מזה, היכולות הגבוהות של הבאגר מאפשרות להשתמש בו לטובת חפירת תעלות ושוחות.

באגר

החלקים העיקריים של המחפר שאותם כדאי להכיר אם רוצים להבין כיצד הוא עובד:

א. זרוע החפירה – כמו בסוגים אחרים של ציוד מכני הנדסי, גם את היעילות של באגר ניתן לתלות באורך הזרוע המרכזית. אצל המחפר מדובר על זרוע תלת מפרקית שעליה מתקינים מראש כף חפירה או מקדח הידראולי. אם בוחרים להתקין על הזרוע כף חפירה ניתן להיעזר במחפר על מנת לנצל את הייעוד המקורי שלו, בעוד בהתקנת מקדח אפשר להיעזר בו גם לביצוע קדיחות וחפירות עומק.

ב. משטח הציר – על משטח הציר עצמו מתקינים את הזרוע, את תא המפעיל ואת המנועים. משטח הציר ניתן לצידוד מלא של 360 מעלות וזאת על מנת לאפשר פעולת חפירה נוחה גם בתוך שטחים צפופים. יתרה על כך, את תא המפעיל מתקינים בסמוך לזרוע גם בשביל לשפר את הראות עבור הנהג.

ג. הנעה – מערכת ההנעה היא אחד החלקים החשובים במחפר כי היא קובעת את היכולות שלו. ברוב הדגמים של באגר יש הנעה על בסיס זחלים, לעומת מחפרים שמונעים על ידי גלגלים. את ההנעה מתקינים מתחת למשטח הציר אבל בכל מקרה מחפרים לא מיועדים לנסיעות ארוכות.

לסיכום, באגר משמש לחפירה אבל יש עוד הרבה דברים לעשות איתו בהתאם למפרט הטכני. בפועל, החלקים העיקריים של המחפר גם קובעים איזה היקף חפירה אפשר לבצע אותו ובאיזה מקומות הוא יהיה הכי אפקטיבי.

דילוג לתוכן