כללי

תהליך אישור טופס 4

טופס 4 מאפשר לקבלן לאכלס לדירות חדשות ומקנה לדיירים את הזכות להתחיל לגור בהן. עם זאת, יש תהליך מסוים שאותו צריך לעבור על מנת לקבל את האישור וכדאי להכיר אותו

החוק בישראל מחייב קבלנים לקבל אישור על מנת לאכלס בדירות את הדיירים. האישור מכונה טופס 4 על שם המספר שמייצג אותו, אך הוא מוכר גם בשם אישור אכלוס. על אף שהאישור הוא חלק בלתי נפרד מכל פרויקט בנייה חדש, רבים עדיין לא מכירים אותו לעומק או לא יודעים מה כרוך בשביל להוציא אותו.

המטרה של הטופס

לפי תקנות התכנון והבניה, האישור משמש כהצהרה של הרשות המוסמכת על כך שהבנייה הסתיימה באופן רשמי וכמתוכנן. כל עוד הרשות המוסמכת לא מצהירה על כך, הבנייה של המבנה לא מסתיימת ואי אפשר לאכלס אותו. בפועל, רק לאחר קבלת הטופס והאישור ניתן למשל לחבר את המבנה לתשתיות חשמל, מז"ח ושירותי טלפון ותקשורת.

כמה זמן לוקח לאשר את הטופס?

טופס 4

הרגולוציה וההליך הבירוקרטי שמאפיינים את התהליך של אישור טופס 4 עלולים לגרום עיכובים. נכון להיום, ההערכות בענף הנדל"ן היא שיש צורך להמתנה של מספר חודשים ושבסך הכל קבלת הטופס מעכבת את מתן היתר האכלוס ומסירת הדירות לרוכשים בעד חצי שנה. מצד שני, הטופס מעניק תחושת ביטחון לבעלי הנכסים ויש לו משמעות פרקטית גדולה.

עיקרי הדרישות לקבלת האישור

תהליך אישור טופס 4 כולל בתוכו מספר דרישות בולטות. היכרות עם הדרישות הללו יכולה לסייע לקיצור ההליך הבירוקרטי ולטיפול בסוגיות החשובות:

א. התאמה בין הבנייה להיתר – הדבר הראשון שהרשות המוסמכת לכך בודקת הוא מידת ההתאמה בין הבנייה בפועל לבין ההיתר שהקבלן קיבל. רק במידה והבנייה בוצעה לפי ההיתר שניתן על כל תנאיו ודרישותיו, ניתן יהיה לקבל את האישור.

ב. אישור כיבוי ובטיחות – יש המון גורמים רלוונטיים ורשויות שונות שאמורים לתת את האישור שלהם על התקינות של המבנה ועל כך שהוא מוכן לאכלוס. אם רוצים לקבל טופס 4, צריך למשל לקבל את האישור של כיבוי אש על כך שהמבנה עומד בדרישות התקן לעניין בטיחות מפני שריפות. במקביל, צריך לקבל את אישור חברת הגז ואישורים מחברות שמתמחות בהתקנת מז"ח לשמירה על איכות המים.

ג. רגולציה והתחייבויות – ועדה לתכנון ובנייה יכולה להעמיד כללי רגולציה שחלים על כל פרויקט בנייה בנפרד. אם הקבלן וגם הדיירים רוצים לקבל את הטופס שמאשר אכלוס של המבנה, כדאי להם לבדוק מראש מה קובעת הרגולציה והאם אכן יש התחייבויות מן הסוג הזה. על בסיס המידע ניתן להמשיך הלאה לבירור לגבי שאר הדרישות של העירייה.

טיפים לקיצור התהליך

היכרות עם הדגשים לעיל לא תמיד מספיקה עבור מי שרוצה לקצר את משך הזמן שעובר מהרגע שבו מסתיימת בניית הבניין ועד שמקבלים אישור אכלוס. בפועל, יש עוד כמה טיפים שצריכים להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך. במסגרת הטיפים, כדאי למשל להשתמש במפה בחתימת מודד מוסמך ולא לשכוח לאסוף אישורים של אדריכל, אגף ארנונה ברשות המקומית וגם אגפי תברואה, מחלקת דרכים ומחלקת תקבולים. לבסוף, יש לפנות אל הרשות המקומית בצירוף המסמכים הרלוונטיים ולתמוך בהם עם עדויות מהשטח.

החשיבות של הטופס עבור הדיירים

טופס 4 מאפשר לדיירים לדעת שהם יכולים לאכלס את הדירות. בהמשך, הטופס גם מעביר את האחריות לידי הקבלן והוא מספק לדיירים את הזכות לתבוע אותו בגין כל מצב שלא עולה בקנה אחד עם ההתחייבויות המוקדמות ועם החוזה.

דילוג לתוכן